Třebíčska halovka 26.2.2022

Halová sezóna sa v roku 2021 kvôli pandémii nekonala v žiadnom leteckom klube v SR ani v ČR, a preto sme netrpezlivo očakávali jednu z mála súťaží v halovom lietaní, ktoré sa mali v roku 2022 konať v Českej republike v Letecko-modelárskom klube Třebíč. Domáci usporiadateľ p. Dvořáček usporiadal v poradí 14-tu Třebíčsku halovku, kde si svoje umenie opätovne zmerali českí a slovenskí modelári v halovom lietaní v kategóriách RCEA, F3P-AA, F3P-AP a F3P- AM a taktiež aj v zaujímavej kategórii Air-Race – rýchlostné lietanie medzi pylonmi. Celkovo sa zišlo 19 súťažiacich, z toho boli 4 súťažiaci zo Slovenska.

Tentokrát bolo veľké zastúpenie v kategórii RCEA, kde sa zišlo 9 súťažiacich a v tejto kategórii som si opätovne po skúsenostiach, ktoré som zbieral v roku 2020 zasúťažil aj ja. Začínal som ako prvý úvodným letom s trochou trémy, ktorá však postupne opadala. Súťaž bola veľmi vyrovnaná a s umiestnením na 4. mieste som bol veľmi spokojný, nakoľko česť LKŠ Šurany išiel hájiť do Třebíča Marco, ktorý v roku 2020 v Třebíči svoju kategóriu vyhral a ja som to popri koučovaní Marca zobral ako spestrenie dňa.

Marco lietal v kategórii F3P-AA, s halovým špeciálom Spark 6. Táto kategória bola tentokrát málo obsadená a súťaže sa zúčastnili iba traja súťažiaci. Marcovi sa v prvom lete darilo, druhý a tretí let mal vyrovnaný s talentovaným a stále zlepšujúcim sa mladým Radekom Rájom z ČR. Nakoniec to však Marcovi stačilo a vydalo to na 1. miesto, a tak obhájil prvenstvo z roku 2020.

V kategórii F3P-AFM – teda freestyle za doprovodu hudby bol veľký boj od samého začiatku. Táto kategória je medzi halovými pilotmi obľúbená a tentokrát sa jej zúčastnilo 6 súťažiacich. Po prvom kole vyhrával skúsený Marek Plichta z ČR. Marco zaletel veľmi dobrý let a po prvom kole bol druhý. V druhom kole výborne zaletel Jan Votava, ktorý je továrenským pilotom a konštruktérom firmy RC Factory. Marco si udržiaval po druhom kole tretie miesto. V treťom kole mal Marco technickú poruchu na lietadle a kolo nedokončil. Na tejto súťaži sme si po prvýkrát vyskúšali aj nový efekt a to vypúšťanie a odhadzovanie stúh, čo bolo veľmi efektné. Celkovo sa Marco umiestnil na treťom mieste za Marekom Plichtom a Jánom Votavom- obaja z ČR.

V kategóri F3P-AP sa najviac darilo Jirkovi Šotolovi z ČR, na druhom mieste skončil Marek Plichta z ČR a česť Slovákov v tejto kategórii obájil Matej Hrica na treťom mieste.

Tradične najviac súťažiacich sa opätovne zúčastnilo v kategórii Air-Race, v ktorej tentokrát súťažilo 13 súťažiacich. Je to rýchlostné lietanie pomedzi pylony na vopred vytýčenej trati. Z rozlietavania postupuje najrýchlejších 8 pilotov do štvrťfinále, kde sa následne súťaží vyraďovacím spôsobom. Marco postúpil do štvrťfinále, kde mal za súpera mladučkého Radeka Ráju. Tentokrát sa viac darilo Radekovi Rájovi, ktorý postúpil do finále s neuveriteľným časom 13,75. Marco teda súťažil o tretie miesto s Jirkom Šotolom, ktorého zdolal o niekoľko desatín sekundy avšak stačilo mu to na pekné tretie miesto. Prvenstvo získal Ján Votava tesne pred druhým Radekom Rájom - obaja z ČR.

Bola to vlastne prvá a zároveň posledná halová súťaž v roku 2022 a týmto sme halovú sezónu na rok 2022 ukončili a začneme sa pripravovať na kategóriu F3M – obrie akrobatické modely.

Pintér Š.

image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1