F3M- IMAC Michalków – Poľsko 23-25.7.2021

V dňoch 23.7.-25.7.2021 sme sa zúčastnili ďalšej súťaže v kategórii F3M – obrie akrobaty, tentokrát v Poľsku na letisku Ostrów Wielkopolski – Michalków. Je to letisko na naše pomery obrovských rozmerov, kde v pohode počas celého dňa lietajú vlečné s vetroňmi, motorové, vrtuľníky a miesto sa nájde aj pre modelárov. Súťaž organizoval domáci Maciek Idczak, ktorého poznáme zo súťaží v Českej republike a ktorý je vlastne Marcovým súperom, nakoľko taktiež lieta kategóriu Advanced. Napriek tomu že sme očakávali väčšiu účasť pilotov, kvôli situácii s cestovaním sa nakoniec súťaže zúčastnilo 16 súťažiacich – 5 z Českej republiky, 1 zo Slovenska a ostatní boli domáci piloti z Poľska.

Po dlhej ceste cca. 600 km sme dorazili na letisko v piatok čase o 12.00 hod, pričom práve končili tréningové lety a chystal sa briefing k zahájeniu súťaže. Organizátor sa na poslednú chvíľu rozhodol zahájiť súťaž ešte v piatok o 13.00 hod. kvôli počasiu, ktoré sa malo v nedeľu rapídne zhoršiť a takto by sa stihlo odlietať všetkých plánovaných 6 kôl. / 4 povinné a 2 tajné zostavy/. Takže sme rýchlo vybalili a do 13-tej sme stihli aj jedno tréningové kolo. O 13-tej začala súťaž naostro a to povinnými zostavami. Marco lietal s osvedčeným modelom Extra 330 SC od produkcie Krill model. Obe povinné zostavy ktoré sa leteli v piatok vyhral, takže na hotel sme odchádzali síce unavení ale spokojní s priebehom súťaže. V sobotu sa ráno letelo ďalšie kolo povinnej zostavy, Nasledovala tajná a na večer ešte jedno kolo povinných zostáv. Vo všetkých kolách Marco vyhral, takže po sobote priebežne viedol a nakoľko podľa pravidiel sa škrtá jedno najhoršie kolo povinnej a jedno z tajnej, prakticky bol už víťazom. Ale súťaž je súťaž a Marco sa pripravoval aj na posledné kolo tajných zostáv, ktoré sa malo letieť v nedeľu dopoludnia.. V sobotu sa stihlo odletieť ešte jedno kolo freestylu na ktoré Marco nastúpil so starším modelom Edge 540 Demonstrator napriek tomu že v minulom príspevku som uviedol že do Poľska by sme chceli cestovať už s novým modelom Laser od produkcie Krill model. Model sme dokončili, zalietali, avšak pre nedostatok času a technické problémy, ktoré sa vyskytli sme museli cestovať so starším ale osvedčeným Edge 540.

Po dlhom súťažnom sobotnom dni prišlo vhod osvieženie v podobe opekačky, ktorú perfektne zorganizoval domáci Maciek Idczak priamo v priestoroch letiska. Rečová bariéra takmer žiadna, takže sme veselo diskutovali a rozoberali letový deň či už s Poliakmi alebo s Čechmi.

Nedeľa začínala posledným kolom tajných zostáv o 09.30 hod. Rozoberania a skladania modelov a stanov sme už mali dosť, nakoľko na tomto letisku platia prísne bezpečnostné opatrenia a modely sme si tentokrát nemohli ponechávať priamo na letisku v stanoch ale vždy po každom dni všetko zbaliť a ráno zasa poskladať. Marco vyhral aj posledné nedeľné kolo tajných zostáv a stal sa tak víťazom v kategórii F3M -Advanced. Na druhom mieste skončil Adam Hrbáček a na treťom mieste Milan Brečka – obaja z Českej republiky.

Kategóriu Unlimited taktiež z prehľadom vyhral Marek Plichta z ČR, druhý bol Jakub Baran a tretí Wieslaw Chmielewski obaja z Poľska.

Kategóriu Intermediate vyhral Vojtech Kubiš z ČR, na druhom mieste bol Wieslaw Ludwikowski a na treťom mieste skončil Slawomir Redwan obaja z Poľska.

Vo freestyle sa stal víťazom mladý talent z ČR Sebastian Felt pred Marcom, ktorý skončil druhý a na treťom mieste sa umiestnil Marek Plichta z ČR.

Bola to vydarená súťaž, kde sme opätovne získali ďalšie cenné skúsenosti, ktoré snáď zúročíme na iných zahraničných súťažiach. Počasie nakoniec vydržalo a po obede nasledovalo vyhodnotenie spoločné fotenie a odovzdávanie cien.

Najbližšie by sme sa chceli zúčastniť súťaže IMAC ITALIAN CUP v Talianskom Caorle v dňoch 3.-5.9.2021, ktorá je v uvedenej kategórii F3M – IMAC najväčšou v Európe, aj tentokrát sa očakáva účasť až 90 pretekárov prakticky z celého sveta.