F3M- IMAC Majstrovstvá ČR Holešov 11.9 -13.9.2020

V dňoch 11.9. až 13.9.2020 sme sa zúčastnili majstrovstiev ČR v kategórii F3M podľa pravidiel IMAC. Súťaž už tradične býva na konci sezóny a aj tentokrát ju organizoval LMK Čmelák klub Holešov na čele s Jardom Návojom, ktorý pre zvládnutie priebehu súťaže zapojil do organizácie celú svoju rodinku. Zišlo sa 23 súťažiacich prevažne z Českej republiky, ale nechýbali ani piloti z Poľska a taktiež zo Slovenska. Ako obvykle sa lietali kategórie Sportsman, Intermediate, Advanced, Unlimited a na záver si to piloti spestrili Freestylom.

Túto sezónu Marco lietal kategóriu Advanced, pričom predchádzajúce súťaže, ktoré sa konali v Holešove a v Suchom vyhral, takže sme po dobrej príprave očakávali umiestnenie. Bohužiaľ niekoľko pilotov účasť na poslednú chvíľku odmietlo z rôznych dôvodov a teda zastúpenie v jednotlivých kategóriach bolo menšie ako inokedy a v kategórii Advanced súťažili taktiež iba 4 súťažiaci, čo bolo najmenej čo si ja spomínam. Úroveň to ale nepokazilo, nakoľko Marco od samého začiatku zvádzal boj s majstrom ČR v kategórii F3A Alešom Zapletalom, ktorý túto sezónu okrem kategórie F3A lieta aj F3M Advanced. Po prvom lete povinnej zostavy Marco zapísal tisícku, teda kolo vyhral tesne pred Alešom Zapletalom. Druhé kolo bolo ešte tesnejšie, ale Marco ho opätovne vyhral a do tretieho kola sme išli s malým náskokom. V sobotu večer tesne pred súmrakom sme stihli zaletieť ešte tretie kolo, tentokrát to bola tajná zostava ktorá bolo mimoriadne zložitá na čom sa zhodli všetci súťažiaci. Toto kolo Marco vyhral a do nedeľného 4-tého kola sme už mohli nastupovať s úplným kľudom. Celkovým víťazom sa stal Marco pred Alešom Zapletalom a Milanom Břečkom. Na štvrtom mieste skončil Milan Valenta. Kategóriu Sportsman vyhral Peter Bukovanský a kategóriu Intermediate vyhral po veľkom boji so svojim bratom Svaťom - Radim Hnilica. Kategória Unlimited bola v réžii Mareka Plichtu, ale na päty mu veľmi šliapali talentovaní Mišo Krúza z ČR a Jojko Lukáč zo Slovenska.

Do nedeľného freestylu sa prihlásilo 5 pilotov a Marco tam nemohol chýbať. V prvom kole zaletel veľmi pekne a už po prvom kole sa začalo rysovať v tejto konkurencii veľmi pekné tretie miesto. To čo predviedol Jojko Lukáč doslova bralo dych a dvíhalo divákov zo sedačiek. Nebola to jeho klasická zostava, ale zvolil staršiu zostavu, ktorú doplnil o niekoľko nových obratov. Klasicky veľmi dobre zaletel aj Marek Plichta a bolo sa na čo pozerať aj u ostatných pilotov. Freestyle je vždy krásnym spestrením súťaže, čo si prídu vychutnať aj diváci.

Touto súťažou sme ukončili sezónu F3M obrie akrobaty a tešíme sa na jesenné modelárske stretnutia a na novú halovú sezónu.