F3M- IMAC Holešov 3-5.7.2020

S blížiacim sa dátumom prvej tohoročnej súťaže v kategórii F3M /obrie akrobatické modely/ podľa pravidiel IMAC, ktorá sa mala konať v dňoch 3-5.7.2020 v českom Holešove sme pozorne sledovali ako sa bude vyvíjať situácia ohľadne cestovania do Českej republiky kvôli pandémii COVID-19. Našťastie napriek mierne zhoršujúcej sa situácii opatrenia nesprísnili a my sme mohli v piatok 3.7.2020 vycestovať do ČR. Letisko v Holešove ako aj partu modelárov, ktorí súťaž organizujú už dobre poznáme z predchádzajúcich súťaží, ktorých sme sa v ročníkoch 2018 a 2019 zúčastnili. V piatok boli vyhlásené oficiálne tréningové lety, avšak počasie nám príliš neprialo, pršalo a trénovať sa začalo až neskôr po obede. Samotná súťaž začala v sobotu, lietalo sa vo všetkých kategóriách, BASIC, SPORTSMAN, INTERMEDIATE, ADVANCED a UNLIMITED. To už sa počasie umúdrilo, bolo krásne teplo, až na vietor, ktorý bol síce slabý, avšak ustavične menil smer. Súťaže sa zúčastnilo 23 pilotov predovšetkým z Českej republiky /14/ zo Slovenska /6/ ale aj z Poľska 3 piloti. Ako som už v poslednom príspevku spomenul Marco v roku 2020 začal lietať náročnejšiu kategóriu, nakoľko z Intermediate prestúpil do Advanced. Táto kategória je technicky náročnejšia na pilotáž, sú do nej zaraďované obraty, ktoré v predošlej kategórii nelietal. V sobotu sme odlietali dve kolá, jednu povinnú a jednu tajnú zostavu. Marco obe kolá vyhral, takže v sobotu sme zaspávali s tým, že v nedeľu musíme zaletieť perfektne minimálne jednu povinnú zostavu. Podľa pravidiel IMAC sa z výsledkov škrtá jedno najhoršie kolo z povinnej a jedno z tajnej zostavy. V nedeľu sme začínali povinnou zostavou, kde Marco znovu zapísal tisícku, teda toto kolo vyhral. Nasledovala opäť povinná zostava, ktorú taktiež vyhral a ešte jedno kolo tajnej zostavy. Celkovo Marco kategóriu Advanced vyhral. Kategóriu Intermediate vyhral Vojto Kubiš /CZE/, Sportsman vyhral Peter Bukovanský /CZE/ a Unlimited vyhral Marek Plichta taktiež Českej republiky. Napriek trom odlietaným kolám v nedeľu nás ešte čakal Marcov obľúbený Freestyle. Tu sa prihlásilo 6 pilotov a bolo sa na čo pozerať. Kopané obraty tesne nad zemou, rýchle prelety, dymové efekty a samozrejme let v sprievode hudby boli odmeňované potleskom divákov, ktorí si Freestyle najviac užívajú. Pre pilotov a hlavne pre mechanikov /sponzorov/ je to tak trochu stres, veď okrem precíznej pilotáže musí extrémne namáhanie v obratoch vydržať aj technika. Všetko dobre dopadlo a poradie na stupni víťazov po jednom freestylovom kole bolo nasledovné. Marek Plichta – prvé miesto, Jozef Lukáč – druhé miesto, Marco Pintér - tretie miesto. Nasledovalo vyhodnotenie, odovzdanie cien a tradičné Holešovské fotenie. Do Holešova sa pre príjemnú atmosféru a super modelársku partu vždy radi vrátime.

Najbližšie by sme sa chceli zúčastniť súťaže európskeho kola F3M IMAC Open Czech JETI Cup, ktorý organizuje Marek Plichta v termíne 31.7.-2.8.2020 na modelárskom letisku Modelpark Suché.