IMAC St. Johann Cup - Nemecko 30.6.-2.7.2023

Sezóna 2023 v kategórii F3M – Obrie akrobatické modely v podstate začala súťažou v Poľskom Cigacice, ktorá sa konala 26.5. - 28.5.2023 a následne súťažou v Taliansku v dňoch 9.6. - 11.6.2023 v meste Casaleggio. Týchto súťaží sa Marco žiaľ pre svoje školské povinnosti a prebiehajúce skúškové obdobie na škole nemohol z objektívnych príčin zúčastniť. Po úspešnom ukončení skúškového obdobia sme sa však hneď pustili do trénovania novej zostavy a pripravovali sme sa na nasledujúcu súťaž, ktorá sa tentokrát mala konať v Nemecku v St. Johann v dňoch 30.6. – 2.7.2023 v krásnom horskom prostredí, o čom sme sa presvedčili hneď vo štvrtok po príchode. Strmé serpentíny, nádherné lesy, príroda a nadmorská výška letiska, ktoré je vlastne náhornou plošinou vo výške 800 m n.m.. Tak trochu obavy ako sa bude lietať v takomto prostredí freestyle a ako sa vlastne pristáva s takýmito modelmi na krátkom kopcovitom letisku sa rozplynuli po prvom tréningovom lete, ktorý sme stihli ešte vo štvrtok popoludní. Vo štvrtok bolo ešte krásne počasie a tak všetci, čo stihli príchod na letisko ešte pred večerom poctivo trénovali. Počasie sa postupne zhoršovalo a po zložení stanu a lietadla sme sa ešte potrebovali ubytovať. Ubytovanie sme mali tentokrát v krásnom mestečku Pfillingen, ktoré je vzdialené od letiska cca 25 km. Po príchode a ubytovaní vo večerných hodinách sa počasie úplne pokazilo, začalo pršať a predpoveď neveštila nič dobré ani na piatok 30-teho, kedy sa mala súťaž oficiálne začať. Ráno stále vytrvalo pršalo a celý briefing prebehol v krátkosti pod stanom pričom súťažiaci si prevzali štartovné čísla. Začiatok súťaže bol odložený až na poobedie, kedy sa podľa predpovede malo počasie zlepšiť. Marco dostal súťažné č. 13, z čoho som zostal trochu zaskočený, ale tajne som dúfal, že to bude šťastná trinástka. Pršalo vytrvalo až do popoludňajších hodín a prvé kolo v kategórii Unlimited začalo až cca o 16-tej hodine. Tomu predchádzalo niekoľko neúspešných pokusov súťaž začať avšak lietadlá sa pri lete strácali vo výške cca 150 m v mrakoch a lietať sa súťažne nedalo. V kategórii Unlimited sa zúčastnilo 9 pilotov a cca o 17.40 sme sa konečne dostali na štart aj my. Marco aj tento rok súťaží v kategórii Advanced s Modelom Extra 330 SC od produkcie Krill model. Tentokrát sa súťaže v kategórii Advanced zúčastnilo 6 pilotov. Traja Nemci, jeden Rakúšan, jeden Čech a Marco zo Slovenska. Prvé kolo Marcovi v podstate vyšlo a po zistení, že zapísal tisícku teda, že kolo vyhral bola hneď lepšia nálada. Počasie sa však znovu začalo kaziť a v piatok sa už po týchto odlietaných dvoch kategóriách nelietalo a v súťaži nastal sklz. Boli ešte rozdané tajné zostavy na sobotu a po ťažkom dni sme si išli oddýchnuť a naštudovať v kľude tajnú zostavu. V sobotu bolo počasie lepšie a usporiadateľ sa pokúsil sklz vyriešiť tým, že súťažiť sa začalo od skorých ranných hodín. Najskôr sa dolietali kategórie Intermediate a Sportsman a takmer bez prestávky sa začalo druhé kolo povinných zostáv. Podľa raňajšieho briefingu sa v sobotu mali odletieť dve súťažné kolá, a to jedna povinná a jedna tajná zostava a na večer ešte jedno kolo freestylu. Po odlietaní povinnej zostavy a zverejnení výsledkov sme boli veľmi spokojní, nakoľko Marco toto kolo opätovne vyhral. V čase okolo obeda sa už na mieste súťaže zhromaždilo množstvo divákov, pre ktorých boli vytvorené výborné podmienky ako na zaparkovanie tak aj na občerstvenie. Musím podotknúť, že catering bol organizovaný výborne. Pestrá ponuka jedál a nápojov, dostatok miest na sedenie, skrátka organizátor si vytvoril výborné podmienky pre divákov, ktorí sa postupne stále vo väčšom počte zhromažďovali na večerné kolo freestylu. Krátke prestávky, kedy sa menili bodovači medzi jednotlivými kategóriami boli efektne vyplnené ukážkami modelárov a to ako prúdovou stíhačkou Rebel Max, tak krásnym modelom rýchlostného lietadla Gee Bee. Ale to nás ešte čakalo ešte jedno kolo tajných zostáv. Neponechali sme nič na náhodu a poctivo sme zostavu študovali a imitačne trénovali. Vyplatilo sa. Marco zapísal tretiu tisícku a tajnú zostavu taktiež vyhral. Čas bol však už pokročilý, nebolo času sa radovať, bolo treba pripraviť model na freestyle. Bolo prihlásených 12 súťažiacich z rôznych krajín a začať sa malo o 18-tej. Počasie sa pomaly začalo znovu kaziť a diváci už netrpezlivo čakali na prvých súťažiacich. Freestyle je veľmi obľúbený u divákov a v Nemecku to platí zvlášť. Marco štartoval ako piaty v poradí. Aj tentokrát letel s modelom Laser od produkcie Krill model s motorom MVVS 175. Letel s novou zostavou po prvýkrát na súťaži. Taktiež v súťažnom lete použil zadymovanie, dymovnice a vypustenie stúh pre zvýšenie efektu. Napriek tomu, že začal fúkať silný vietor a začalo pršať, diváci si freestyle užívali a súťažiacich odmenili veľkým potleskom. Boli to ťažké podmienky, ale sú to profíci, nakoľko všetci napriek spomenutým podmienkam súťažné kolo odleteli. Skončili sme až o 21:00 hodine unavení, ale zároveň šťastní z dosiahnutého výsledku. V nedeľu chcel organizátor opäť dobiehať sklz, avšak počasie bolo proti a začínalo sa až okolo 10 tej hodiny, nakoľko pri pokuse začať súťažne lietať sa lietadlá opätovne strácali v mrakoch a lietať sa súťažne nedalo. Nakoniec organizátor rozhodol že v nedeľu sa odletí už iba jedno kolo povinných zostáv a druhé tajné zostavy sa nepoletia. O 14 tej bolo dolietané a mohlo sa rekapitulovať.

Kategóriu Sportsman vyhral Poliak Roman Zielinski, druhý skončil Zdeněk Felt z Českej republiky a tretí skončil Benedikt Stűtz z Nemecka.

Kategóriu Intermediate vyhral Max Sebald z Nemecka, druhý bol Sebastián Felt z Českej republiky a tretí skončil Talian Gioele Bressan.

Kategóriu Advanced vyhral Marco Pintér zo Slovenska, druhý bol Lukas Maurer z Nemecka a na treťom mieste sa umiestnil Milan Břečka z Českej republiky.

Kategóriu Unlimited vyhral Wolfgang Krahofer z Rakúska, druhý skončil Werner Kohlberger z Rakúska a na treťom mieste sa umiestnil Mattias Schmidt z Nemecka.

V kategórii Freestyle sa najviac darilo Mattiasovi Schmidtovi z Nemecka, druhý skončil Wolfgang Krahofer z Rakúska a na treťom mieste sa umiestsnil Sebastián Felt z Českej Republiky. Marco sa v tejto kategórii umiestnil na 8 mieste.

Bolo to výborná súťaž, ktorú snáď kazili iba vrtochy počasia, ale skúsenosti získané z tejto medzinárodnej súťaže snáď zúročíme aj na ďalších súťažiach. Čaká nás ešte súťaž v Hraniciach na Morave v dňoch 14. - 16.7. 2023 a potom veľké majstrovstvá Európy v Poľskom Leszne v dňoch 22.8. - 27.8.2023.