F3M- Italian Cup – Taliansko- Caorle 3.9-5.9.2021

V dňoch 3.9.-5.9.2021 sme sa zúčastnili dlho očakávanej najväčšej európskej súťaži v kategórii F3M – obrie akrobaty, v Talianskom Caorle na letisku AliCaorle. Ako to už býva, spojili sme príjemné s užitočným a do Caorle sme dorazili už na obed 1.9.2021, aby sme si užili aj krásne pieskové pláže pri mori, historické mesto a taktiež aby sme mali dosť času na aklimatizáciu a tréning. O tréning bol veľký záujem, a na let bolo treba čakať niekedy aj 2-3 hodiny. My sme stihli dve tréningové kolá, jedno v stredu, jedno vo štvrtok a zvyšok sme sa venovali technickej príprave a trochu sme si užili aj more, ktoré bolo na moje prekvapenie stále vhodné aj na kúpanie.

Súťaž začínala vo štvrtok o 18-tej hodine briefingom a slávnostným príhovorom organizátora súťaže Manrica Mincuzziho. Do súťaže bolo nominovaných 53 súťažiacich, ktorí boli rozdelení do 4 kategórii – Sportsman -10, Intermediate -12, Advanced -12 a Unlimited -19 súťažiacich z rôznych kútov európy. Najviac pilotov bolo z Talianska, Rakúska, Nemecka a Česka, ale zastúpenie mali aj krajiny ako Francúzsko, Švajčiarsko, San Maríno / Silvestri Sebastiano - Sebbart/ Poľsko, Holandsko, Belgicko a samozrejme Slovensko, ktoré zastupoval Marco. Súťaž bola vyhlásená na 6 súťažných kôl, 4 povinné a 2 tajné zostavy. Z organizačných dôvodov sa lietalo naraz na dvoch stanovištiach a nezriedka sa stávalo že naraz leteli v jednom čase na oblohe aj tri resp. štyri lietadlá / dve ktoré končili a dve ktoré začínali zostavu/

Súťažné kolá sa začali v piatok o 08. 00 hod prvým letom a to boli povinné zostavy. Marco letel v kategórii Advanced v poradí ako jedenásty, takže sme mali čas si prezrieť a preštudovať aj lety súperov. Prvý let vyšiel Marcovi nadštandardne dobre, presné obraty a taktiež aj dobré rozloženie na oblohe a s napätím sme očakávali prvé hodnotenie. Po prvom kole to bola tisícka teda priebežné vedenie. Bolo to však veľmi vyrovnané s minimálnym odstupom, takže sa bolo treba sústrediť na ďalšie kolo. Toto pre zmenu vyšlo talianovi Pietrovi Di Biagio a Marco skončil zo ziskom 990,82 bodov na druhom mieste. Nasledovalo tretie kolo povinných zostáv, kedy sa opäť darilo Talianom vyhral Pietro, pred Alesandrom Nicodemom a Marco po bezchybne zaletenej zostave skončil s 984,14 bodmi tesne na 3 mieste. Tretím kolom bolo piatkové súťaženie ukončené. Priebežne bol Marco na krásnom druhom mieste a bolo potrebné si odpočinúť, skontrolovať techniku a sústrediť sa na sobotné kolá.

V sobotu sa ráno letelo jedno kolo povinnej a jedno kolo tajnej zostavy. Marco predviedol krásny čistý let a tak trochu sme očakávali aj dobré hodnotenie. Kolo však vyhral ďalší Talian Elia Fantin a Marco ziskal 972,46 bodov. Bolo to Marcovo najhoršie bodované kolo, takže podľa pravidiel, že sa škrtá jedno najhoršie povinné a jedno najhoršie tajné kolo nič to na poradí nemenilo a Marco zostával stále priebežne druhý. To však ešte malo nasledovať jedno kolo tajných zostáv, na ktoré sme sa poctivo pripravovali. Marco to zaletel s prehľadom a získal plný počet 750 bodov. Na druhom mieste skočil Talian Pietro Di Biagio, tretí bol Aleš Zapletal z Českej republiky, ostatní strácali veľa bodov. Po piatich kolách Marco priebežne viedol zo ziskom 3724,95 bodov pred Talianom Pietrom - 3721,25 bodov o 3,7 bodu. Je to tak malá hodnota, že sa dá stratiť resp. získať pri jednom obrate. Tretí Alesandro Nicodemo strácal už 113 bodov. Po piatom kole sme vedeli, že Marco sa umiestni na tejto súťaži najhoršie na druhom mieste, ale bola tu možnosť a snaha udržať a vybojovať prvé miesto na európskej súťaži. Bol to sen, ale pomaly sa stával skutočnosťou. O tomto sa však malo rozhodnúť až v nedeľu dopoludnia, kedy sa malo letieť posledné kolo tajných zostáv. V sobotu sa stihlo odletieť ešte jedno kolo divácky atraktívneho freestylu. Bolo prihlásených 15 súťažiacich a boli to samé esá. Sacha Cecconi z Talianska, Jeff Pivetta z Francúzka, Martin Brandmuller Wolfgang Krahofer z Rakúska, Marek Plichta z Českej republiky, Timien Deprice z Belgicka a nemohol chýbať ani Marco Pintér zo Slovenska a mladý talentovaný Sebastian Felt z Českej republiky. V tejto kategéorii piloti môžu predviesť svoje umenie a doslova sa vyšantiť na oblohe. A bolo sa na čo pozerať, špičková akrobacia doslova pár centimetrov nad zemou, dymové a iné efekty, za čo bolo všetci piloti odmeňovaní obrovským potleskom. Súťaž to bola veľmi vyrovnaná a vôbec som nezávidel ôsmym bodovačom, ktorí mali rozhodnúť o poradí.

V nedeľu ráno sa začínalo posledné kolo tajných zostáv. Marco tu nastupoval až ako desiaty v poradí, takže sme s napätím očakávali výkony ostatných pilotov, ale hlavne najväčšieho súpera Pietra z Talianska, ktorý letel ešte pred Marcom a mohol zamiešať poradím. Tajné zostavy sú náročné na komunikáciu medzi pilotom a pomocníkom, ktorý pilotovi podľa dohodnutých názvov zostavu postupne diktuje a v podstate pilota aj usmerňuje v priestore. Tu sa najčastejšie robia chyby v obratoch, ktoré sú potom odmeňované tzv. nulou. Pietro to zaletel priemerne, boli tam pekné obraty ale aj chyby, takže teraz to všetko záležalo už len na Marcovi.

Čas do štartu sme plne využili na prípravu a zostavu som Marcovi pár- krát nadiktoval, kedy let a súťažné obraty iba imitoval v 3D zobrazení malým lietadielkom. Počasie sa začína zhoršovať, fúka nepríjemný bočný vietor 5-8 m/s, už aby to bolo za nami. A ide sa na to. Technika našťastie poslúcha, motor zaburácal, štart a o chvíľu bodovačom hlásim zahájenie letu. Marco to dal. Bolo to bez chyby, pekne v priestore a Pietro Di Biaggio sa už ponáhľa k Marcovi a športovo mu gratuluje k víťazstvu. Ale na výsledky si treba ešte počkať. O chvíľu je však už rozhodnuté a Marco sa stáva víťazom v kategórii Advanced pred druhým Talianom Pietrom Di Biaggiom a tretím Talianom Alesandrom Nicodemom. Sen vyhrať túto súťaž sa naplnil.

Kvôli vetru sa zvažuje či sa vlastne druhé kolo freestylu poletí. Nakoniec sú to najlepší piloti, diváci už sedia v publiku – letieť sa musí. Víťazom sa stáva miláčik publika Sacha Cecconi z Talianska, na druhom mieste sa umiestnil Martin Brandmuller z Rakúska a na treťom mieste Wolfgan Krahofer z Rakúska. Marekovi Plichtovi z Českej republiky sa ušlo nakoniec nepopulárne 4 miesto. Marco v tejto silnej konkurencii skončil na 10. mieste.

Kategóriu Sportsman vyhral Talian Simone Florian, druhý skončil Sebastian Felt z Českej republiky a tretí skončil Gabriele Nicodemo z Talianska.

Kategóriu Intermediate vyhral zaslúžene Vojtech Kubiš z Českej rekpubliky, druhý bol Willi Muhlbauer a tretí skončil Gianluca Proieti z Talianska

Kategóriu Unlimited vyhral Werner Kohlberger z Rakúska, druhý bol Sacha Cecconi z Talianska a na treťom mieste sa umiestnil Martin Brandmuler z Rakúska.

Na záver čo dodať. Perfektne zorganizovaná súťaž, výborné počasie, nové skúsenosti a tak trochu pri tých stresoch aj dovolenka pri mori. Caorle opätovne nesklamalo a radi sa sem vrátime. Týmto sme ukončili sezónu obrie akrobaty 2021. Posledná súťaž v tejto kategórii bude v Českej republike na letisku Hať pri Ostrave, kde sa však kvôli Marcovmu štúdiu na vysokej škole pravdepodobne nezúčastníme.