FXFC REYRIEUX- Francúzsko 26.8-28.8.2022

Po príchode zo súťaže v Hraniciach sme nestihli ani vybaliť a tentokrát sa k slovu hlásila najprestížnejšia súťaž v leteckej akrobacii rádiom ovládaných obrích modelov, ktorá sa tentokrát mala konať v dňoch 26. až 28. augusta 2022 vo Francúzskom Reyrieux, ktoré sa nachádza na periférii mesta Lyon. Na túto svetovú súťaž bolo organizátormi vybratých najlepších 42 pilotov sveta, ktorí dosiahli umiestnenia na rôznych súťažiach v leteckej akrobacii či už v Európe alebo na iných kontinentoch. Bol vybratý aj Marco a toto bola šanca súťažne si zalietať s najlepšími pilotmi sveta. Šanca, ktorá sa neodmieta, a preto Marco svoju účasť na súťaži napriek veľkej vzdialenosti a veľkým vynaloženým nákladom potvrdil a tejto súťaže sme sa rozhodli zúčastniť, pričom sme to zobrali aj ako rodinný výlet.

Na nejaké tréningy už nebol čas, jednoducho sme v dodávke vymenili Extru 330 SC, ktorú Marco používa na presnú akrobaciu za Laser od Krill model s motorom MVVS 175, ktorý sme ešte stihli vybaviť zariadením na vypúšťanie stúh a spúšťanie dymovníc a s dvoma špeciálmi na freestyle sme v stredu v raňajších hodinách vyrazili do Francúzska. Tak trošku sme mali rešpekt z cesty dlhej 1400 km a preto sme sa rozhodli, že túto dlhú cestu absolvujeme na dvakrát a prespíme na Švajčiarskych hraniciach. Tak aj bolo po asi 850 km sme si dali pauzu a prespali sme v hoteli s tým, že v skorých ranných hodinách sme pokračovali až do Reyrieux, kde sme dorazili tak v čase obeda vo štvrtok. V pohode sme sa stihli vybaliť na letisku, rozložiť stan a poskladať súťažné lietadlo. Na letisku nás už čakali kamaráti zo Slovenska rod. Lukáčových a taktiež kamaráti z Čiech Plichtovci, Feltovci a Kubišovci, ktorí sa prišli na súťaž taktiež pozrieť a povzbudiť. Na letisku sa to už riadne hemžilo súťažiacimi, lietalo sa bez prestávky a bol problém sa dostať aj k nejakému tréningovému letu. Napriek tomu sa nám to podarilo a Marco vo štvrtok stihol absolvovať jeden tréningový let, čo je veľmi dôležité na oboznámenie sa s priestorom letiska, s pristávaním, s dráhou a taktiež si v letu overiť samotné lietadlo. Nakoniec všetko dobre dopadlo, napriek tomu, že na takto extrémne krátke pristávacie dráhy nie sme zvyknutí a prvé pristátie bolo veľmi tesné nad plotom. Potom už nasledovali len zoznámenia s inými pilotmi, briefing a technická príprava na piatok. Vo večerných hodinách sme sa boli ubytovať, z čoho sme taktiež zostali trochu zaskočení, skrátka iná krajina, iné zvyky, iné umenie. Nebudem to však rozoberať, bývanie bolo čisté, priestranné avšak nie podľa našich predstáv.

V piatok sa začalo súťažne lietať od rána a bolo sa na čo pozerať. Zišla sa tu absolútna špička pilotov a od samého začiatku nikto nič nikomu nedaroval. Marco nastúpil na svoj prvý let a v pohode predviedol svoju novú zostavu. Technika poslúchala taktiež efekty ako stuhy a dymovnice boli v poriadku a netrpezlivo sme čakali na vyhodnotenie prvého kola. Ani som tomu nemohol uveriť, po prvom kole bol Marco na 16- tom mieste. Boli sme veľmi spokojní, len to takto udržať a neurobiť žiadnu chybu. Druhé kolo sa letelo v piatok po obede a tu nám po prvýkrát zlyhala technika a to odpálenie dymovnice na jednom krídle. Let bol však dobrý a mnohí súťažiaci efekty ani nepoužívali. V druhom kole sa Marco umiestnil na 22. mieste a v podstate sme boli veľmi spokojní.

V sobotu súťaž pokračovala ďalšími dvoma kolami. Najmä to posledné štvrté kolo Marco zaletel veľmi presne a dobre a tak trochu sme očakávali aj dobré umiestnenie v tomto kole, nakoľko po sčítaní všetkých štyroch kôl a odpočítaní najhoršieho kola malo prvých dvadsať najlepších pilotov postúpiť do semifinále. Všetko však bolo inak a z bodovania sme zostali tak trochu prekvapení. Napriek tomu, že Sacha Cecconi taliansky pretekár uznanlivo potľapkával Marca, že to bol výborný let, bol ohodnotený najslabšie zo štyroch letov a na postup to teda nevydalo. Také je však hodnotenie na takýchto súťažiach, na to si treba zvyknúť, že vždy sa jedná o subjektívny pohľad jednotlivca a každému sa páči niečo iné. Napriek tomu to celkovo vydalo na konečné 26. miesto.

Nedeľné semifinále ešte trochu vytriedilo najlepších pilotov a finálne kolo kde zostalo letieť 10 najlepších pilotov prinieslo zaujímavé výsledky. S prehľadom však zvíťazil v súčasnosti najlepší pilot sveta Jase Dussia, ktorý v záverečnom lete, ktorý patril víťazovi po odovzdaní ceny predviedol, že víťazstvo si naozaj zaslúži, a že o tom nebolo pochýb sa zhodli všetci súťažiaci. Predviedol neskutočný let s maximálnou dávkou rizika za doprovodu jeho obľúbených skladieb a dych berúce akrobatické kúsky posunul snáď až niekoľko centimetrov nad zem a tentokrát si to mohol dovoliť pre atraktívnosť sa aj dotknúť krídlom, resp. smerovkou a výškovkou o zem, za čo bol odmenený veľkým aplauzom. Klobúk dolu, je to fakt pán pilot.

Na druhom mieste skončil taliansky pretekár Sacha Cecconi, na treťom mieste taktiež talian Matia Zeni. Počas prestávok sa o vzrušenie niekoľkokrát postaral v súčasnosti najlepší pilot RC vrtuľnikov na svete Dunkan Bossion z Francúzska. Tak toto sa už vážne opísať nedá, čo ten stvára s vrtuľníkom to treba vidieť. Je to proti zákonom fyziky a on to zvláda s úsmevom na tvári, samotné pristátie na chrbáte na rotor a ešte k tomu autorotáciou som ja ešte nikdy nevidel. O spestrenie sa postaral aj p. Paračka, známy maketár z ČR pôvodom zo Slovenska a v súčasnosti žijúci vo Švajčiarsku, ktorý sa predviedol s krásnou maketou lietadla Avia A200. Na moje prekvapenie akonáhle sa dozvedel, že na súťaž pocestujú aj Slováci a Česi nás na súťaži vyhľadal a zoznámil sa s nami a robil nám príjemnú spoločnosť. Jojko Lukáč zo Slovenska, ktorý je špecialistom na freestylové lietanie a po celú dobu sa držal na krásnom 3-4 mieste po finále nakoniec skončil na 6. mieste, Marek Plichta z ČR skončil siedmy.

Čo k tomu dodať ? Perfektne zorganizovaná súťaž s hviezdnym obsadením, takže zalietať si s týmito pilotmi bola česť a zážitok. Taktiež sú to získané nové skúsenosti, ktoré sa snáď zúročia na ďalšej zahraničnej súťaži. Touto súťažou sme vlastne aj ukončili súťažný ročník 2022. Po sčítaní výsledkov z absolvovaných súťaží sa Marco celkovo umiestnil na 1. mieste v kategórii Advanced F3M Imac v rámci Európy a v kategórii Freestyle na celkovom 3. mieste. Takže s touto sezónou napriek tomu, že bola krátka, sme boli veľmi spokojní a tešíme sa na halové lietanie.

Pintér Š.

image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1
image-1